بیلتز دیفنس دفاع شخصی

Blitz Defence   (دفاع شخصی وینگ چون )

بلیتس دفنس یک روش دفاع شخصی پیشرفته است که طبق قوانیین حقوقی دفاع از خود طراحی گردیده.

بلیتس دفنس (یا بلیتزدیفنز)یک روش تدریس در سیستم وینگ چون (ewto/iwto) است که طی آن دانش آموزان با استفاده از تکنیکهای مناسب وینگ چون (wing tsun) از لحاظ ذهنی و روحی برای رایج ترین شکلهای تقابل فیزیکی آماده میشوند . روش دفاع شخصی بلیتس دفنس نتیجه مطالعه بیست ساله استاد بزرگ کرن پشت جهت رویارویی با شرایطی که در اغلب موارد برای ما پیش میاید.در این روش هنرجو  ، دفاع شخصی را آموزش می بیند .از آنجا که هنرجوی مبتدی هیچ مهارت توسعه یافته ای ندارد ‌‌مانند حس لمسی یا تجربه کافی برای حل یک حمله ؛ بهترین راه حل برا او روش پشگیرانه است ؛ به معنای واقعی ، شعار (بهترین حمله دفاع است) محقق پیدا میکند.

همیشه دو احتمال در درگیری بوجود میاید :

1-من میدانم که باید مبارزه کنم و نمیتوانم مانع مبارزه شوم و از آن اجتناب کنم . مانند مسابقات و یا دوئل

2-من با شگفتی در یک وضعیتی که ناگهان من را در شرایط مبارزه و درگیری قرار میدهد ؛ گرفتار میشوم. اغلب اوقات این اتفاق افتاده و لازم است وارد عمل شویم.

BlitzDefence  به شما روش روبرو شدن و عمل کردن در این شرایط را اموزش میدهد.

به طور مختصر و مفید میتوان گفت دفاع شخصی وینگ چون (BlitzDefence)  بر موارد زیر تاکید میکند :

  • تسریع و کاهش مداوم وضعیت تهدید متقابل
  • نحوه ارتباطات در روابط بین فردی
  • ایجاد اعتماد بنفس و آماده سازی جهت حمله حریف
  • کنترل ترس خود – فریب کلامی – ایجاد حواس پرتی

از دلایل شکل گیری بلیتس دفنس میتوان به رویدادها و اتفاقاتی اشاره کرد که در درگیری خیابانی بوجود می آید و شرایط آن با مسابقات متفاوت است، بله به جرات میتوان گفت مبارز خوب بودن در مسابقات دلیله کامل و کافی برایه مبارز خوب بودن در خیابان نیست. به چند مورد از دلیله این ادعا اشاره میکنیم:

  1. در درگیری خیابانی هیچ مقرراتی وجود ندارد، هیچ بازیه عادلانه ای نیست، دیگران می توانند درگیر شوند؛ هیچ کس مانع از این نمیشود که حریف شما را ناخودآگاه هل داده و یا از شما سوء استفاده کرده است.
  2. تجاوزگر در دامنه قابل توجهی حمله می کند و حملات را در موقعیتهایی ، بشما بسیار نزدیک می کند.
  3. حمله زمانی اتفاق می افتد

الف) شما برای آن آمادگی ندارید

ب) و یا با ترس فلج شده اید.

به عبارت دیگر، درگیری بدون سیگنال ازطرف داور شروع می شود.

  1. ما با یک حریف آموزشی خوب برخورد نمیکنید، و با یک هیولای آدرنالین در تنش هستید که شما را خشمگین کرده است، و شما نیاموخته اید که ترس های خود را مرتفع نکنید .

اگر موفق به جلوگیری از مبارزه شوید شما سه امتیازکسب کرده اید، اگر بتوانید درگیری را بدونه ضربه به پایان برسانید، دو امتیاز کسب نموده اید. و اگر شما قادر به محدود کردن در گیری شوید و تنها با یک یا دو ضربه به درگیری پایان دهید ، شما یک امتیاز کسب کرده اید.

از جملات بسیار زیبا و قابل تامل پرفسور استاد کرن پشت این است که: غرور قبل از مبارزه احمقانه و ساده لوحانه است.

بلیتس دیفنس

Loading